Zamrożenie jajnika szansą dla kobiet leczących się onkologicznie
Przed konsekwencjami uszkodzenia jajników na skutek podawania leków przeciwnowotworowych może uchronić kobietę pobranie fragmentu jajnika, zamrożenie i ponowne wszczepienie go po zakończeniu terapii, umożliwiające przywrócenie ich funkcji hormonalnej.
Początek takiej procedury, zabieg pobrania i zamrożenia fragmentu jajnika, w jednym z prywatnych ośrodków przeprowadzili niedawno specjaliści ginekolodzy ze Szpitala Św. Rafała w Krakowie. Tkankę pobiera się metodą laparoskopową. Poza Krakowem takie zabiegi prowadzone są w kilku ośrodkach w Polsce.
„Można się im poddać jedynie odpłatnie, bo nie są jeszcze refundowane z budżetu. Mamy jednak nadzieje, że w przyszłości także tę część opieki nad pacjentem onkologicznym będzie finansować Narodowy Fundusz Zdrowia” – mówi prof. Marcin Jóźwik, konsultant naukowy w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie oraz kierownik Katedry Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
„Kobiety leczone z powodu choroby nowotworowej można uchronić przed przedwczesnym starzeniem, a także utratą płodności dzięki zamrożeniu fragmentu jajników i ponownemu ich wszczepieniu „- mówi prof. Marcin Jóźwik. „Terapia onkologiczna, taka jak podawanie chemioterapeutyków u kobiet chorych na raka piersi, trwa wiele miesięcy i może nieodwracalnie zaburzyć funkcjonowanie jajników oraz uszkodzić komórki rozrodcze. Jest szczególnym wyzwaniem u kobiet młodych, które zachorowały tuż po 30. roku życia.
W klinice ginekologii uniwersytetu w Erlangen w Niemczech uzyskano już pierwsze ciąże po reimplantacji tkanki jajnikowej pobranej od pacjentek przed leczeniem nowotworu. „Z pewnością niedługo usłyszymy o spełnionym macierzyństwie po ponownym wszczepieniu zamrożonego fragmentu jajnika również w Polsce” – mówi prof. Marcin Jóźwik.
źródło: pulsmedycyny.pl