Małżeństwo zmniejsza ryzyko demencji
Osoby pozostające w związku małżeńskim wyraźnie rzadziej zapadają na demencję, niż osoby samotne – informuje „Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry”.
Analiza naukowców z University College London objęła 15 wcześniejszych badań (w sumie ponad 800 000 osób) dotyczących Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Wykazała, że osoby, które przez całe życie nie zawierają małżeństwa są o 42 proc. bardziej narażone na demencję niż te, które taki związek zawarły.
Badanie wykazało również, że wdowy i wdowcy zapadają na demencję o 20 proc. częściej niż zamężne kobiety czy żonaci mężczyźni. Natomiast rozwody nie wiązały się z podwyższonym ryzykiem.
Wyniki wcześniejszych badań sugerują, że małżeństwo sprzyja zdrowszemu, aktywniejszemu stylowi życia. Zgodnie z inną hipotezą dzięki małżeństwu ludzie są bardziej zaangażowani towarzysko. Wiadomo, że małżeństwo sprzyja dłuższemu życiu, lepszemu zdrowiu i – co nie bez znaczenia dla zdrowia – lepszej sytuacji finansowej. Z kolei owdowienie powoduje silny stres, sprzyjający demencji.
Zaledwie kilka tygodni wcześniej pismo „Journals of Gerontology” opublikowało badania naukowców z Loughborough University, z których wynikało, że osoby samotne są dwa razy bardziej narażone na demencję, niż pozostające w związku małżeńskim.
źrodło: rynekzdrowia.pl