Prof. Szczylik: jesteśmy o krok od przepaści
„Trzeba podziękować lekarzom rezydentom za to, że mieli odwagę, by powiedzieć, że nie jest dobrze. Należą im się za to podziękowania i odznaczenia. Trzeba zabrać się za porządkowanie systemu, bo jesteśmy o krok od przepaści” – powiedział w programie „Fakty po Faktach” w TVN24 onkolog kliniczny prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.
Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock i pełnomocnik rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ds. organizacji Centrum Badań Klinicznych w Onkologii wyjaśnił, że lekarze mają dla każdego pacjenta zaledwie po kilka minut, a znacznie więcej czasu muszą poświęcić na wypełnianie sterty dokumentów, niezbędnych do rozliczenia świadczeń z NFZ. W poradniach przyjmują dziennie po 50 pacjentów, żeby szpital czy przychodnia mogli wywiązać się z kontraktu.
Według prof. Szczylika trzeba nauczyć polityków szacunku do lekarzy. „Nie może być tak, że lekarze kształcący się przez wiele lat, przy całym szacunku do innych zawodów, zarabiają tyle, co pracownicy na kasach w sklepach” – powiedział prof. Szczylik.
Nawiązując do obecnej sytuacji w ochronie zdrowia, ocenił, że „mamy do czynienia z niedostrzeganym zjawiskiem starcia Titanica z górą lodową. My, lekarze, jesteśmy na tym Titanicu”.
źródło: pulsmedycyny.pl