Rezydenci z poparciem środowiska
Ponad 94 proc. młodych lekarzy zgadza się z postulatami protestu Porozumienia Rezydentów OZZL – wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach od 22 do 27 września 2017 roku wśród lekarzy udzielających się w serwisie Konsylium24.pl.
W ankiecie przeprowadzonej przez Serwis Konsylium24 uczestniczyło 2,126 lekarzy. Wyniki ankiety wyraźnie wskazują, że o akcji protestacyjnej lekarzy słyszało 92 proc. młodych medyków, których staż pracy nie przekracza 8 lat i 74 proc. starszych lekarzy ze stażem pracy powyżej 9 lat.
Z postulatami lekarzy PR zgadzają się prawie wszyscy młodzi lekarze (94%) oraz 74% starszych koleżanek i kolegów, natomiast dla znikomego odsetka młodych medyków (4 proc.) i co czwartego starszego lekarza treść postulatów Porozumienia Rezydentów nie jest znana.
Jak zauważają organizatorzy sondy – chęć udziału w samym proteście wyraził mniejszy odsetek młodych lekarzy niż udzielający poparcia jego postulatom – 36 proc. respondentów weźmie udział w planowanej akcji, 33 proc. jeszcze nie podjęło decyzji, a 31 proc. zadeklarowało, że nie przyłączy się do protestu.
W ankiecie zapytano również o formy manifestowania. Za najbardziej radykalną formę protestu, czyli strajk głodowy – wskazało 11 proc. młodych lekarzy i 8 proc. starszych. Nieco więcej respondentów wskazało manifestację poparcia poprzez noszenie koszulki z informacją o proteście – odpowiednio 12 proc. młodych i 14 proc. starszych. “Zwolnienie w celu opieki nad dzieckiem” zaznaczyło odpowiednio 3 proc. młodych i 4 proc. starszych lekarzy, “urlop na żądanie” 28 proc. i 36 proc., a donacja krwi zapewniająca dzień wolny od pracy została wybrana przez 33 proc. młodych i 18 proc. starszych. Jedynie 3 proc. lekarzy młodych i 5 proc. starszych stwierdziło, że lekarze nie powinni protestować w ten sposób.
Przypomnijmy, że w trakcie konferencji prasowej ministra zdrowia – jaka miała miejsce w poniedziałek rano w resorcie zdrowia – Konstanty Radziwiłł podkreślił, że oczekiwania płacowe młodych lekarzy na poziomie dwóch średnich krajowych są nierealne do zrealizowania.
źródło: pulsmedycyny.pl