PiS: słuchamy wszystkich opinii dotyczących przepisów w sprawie aborcji
Będziemy wsłuchiwać się we wszystkie głosy dotyczące przepisów w sprawie aborcji; wiemy, że wśród Polaków panuje przekonanie, iż obecny stan prawny powinien zostać utrzymany – powiedziała w czwartek (29 marca) rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.
Mazurek była pytana w Sejmie o sondaż przeprowadzony na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24, z którego wynika, że 75 proc. badanych stwierdziło, że jest za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, a 17 proc. opowiedziało się za zaostrzeniem prawa aborcyjnego.
– Wiemy o tym, że wśród Polaków panuje przekonanie co do tego, że obecny stan prawny powinien zostać utrzymany i w mojej ocenie przy pracach nad obywatelskim projektem powinniśmy brać to pod uwagę – powiedziała Mazurek.
Dopytywana, czy to oznacza, że nie będzie zmian w prawie dotyczących aborcji, odparła: – Nie, proszę pani; to znaczy, że trzeba w dyskusji, która będzie podczas prac komisji polityki społecznej czy też podkomisji – bo nie wiem, jak to się skończy – trzeba też te argumenty brać pod uwagę. Nie udawajmy, że ich nie ma, bo one są – powiedziała rzeczniczka PiS.
Zaznaczyła, że polityki nie prowadzi się pod sondaże, ale „nie wolno udawać, że tych opinii nie znamy”. – My znamy te opinie, dlatego we wszystkie głosy będziemy się wsłuchiwać – podkreśliła Mazurek.
Powiedziała, że w sprawach światopoglądowych nie ma dyscypliny w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, ale zaznaczyła, że PiS jest „partią katolicką”. – Nie jest tajemnicą, że opowiadamy się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedziała rzeczniczka PiS.
Jak mówiła, o tym, kiedy będzie projekt procedowany, zadecyduje prezydium Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. – Jaka będzie decyzja, jakie będą rekomendacje naprawdę trudno dziś powiedzieć – dodała.
W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”. W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w piątek 23 marca demonstrację pod hasłem „Czarny piątek”. W całej Polsce odbyła się też akcja modlitewna „Biały piątek”, której celem było poparcie działań pro-life. W weekend biały marsz przeciwników aborcji odbył się m.in. w Poznaniu.
Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.
źródło: PAP/Rynek Zdrowia