Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Sejmowa komisja zdrowia przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizujący ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Zmiana przepisów nie przewiduje powołania samorządu zawodowego tej grupy, znacząco zawęża także jej uprawnienia zawodowe. Fizjoterapeuci zapowiadają w środę protest przed Sejmem.
Posłanka Józefa Hrynkiewicz ( PiS) w uzasadnieniu projektu nowelizacji podkreślała, że uchwalona 25 września ub.r. ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która ma wejść w życie 31 maja, wymaga zmian.
Nowela jest właśnie odpowiedzią na tę potrzebę. – Usuwa wątpliwości, na które wskazywano w przyjętej ustawie. Nowe przepisy akcentują zróżnicowanie kwalifikacji i wykształcenia tej grupy zawodowej, co musi uwzględniać uprawnienia fizjoterapeutów , a czego brakuje w obecnej ustawie. Regulują współpracę z lekarzem, wgląd do dokumentacji medycznej, czy odpowiedzialność zawodową – wyjaśniała.
Posłanka przyznała, że nowela nie przewiduje powołania samorządu zawodowego tej grupy – bo jak wyjaśniała – nie ma obecnie katalogu i rejestru fizjoterapeutów.
Posłowie opozycyjni jak i obecni na komisji przedstawiciele fizjoterapeutów stanowczo występowali przeciwko próbom wprowadzenia zmian do ustawy. Jak podkreślali pierwsze czytanie ustawy powinno mieć miejsce na posiedzeniu Sejmu nie w komisji, gdyż całkowicie zmienia przyjęte już ustawą prawa, jak chociażby likwiduje powołany ustawą samorząd.
Poseł Rajmund Miller wskazywał, że nowela w jego opinii jest przygotowana pod dyktando wąskiego lobby lekarskiego. – Niezrozumiałe jest uzasadnienie konieczności wprowadzenia nowelizacji do ustawy, która jeszcze nie weszła w życie, zatem nie ma argumentów, że działa źle – komentował.
Posłanka Elżbieta Radziszewska pytała o merytoryczne uzasadnienie proponowanych zmian. Zwracała uwagę, że nowela nie przewiduje utworzenia samorządu fizjoterapeutów, a obowiązek tworzenia ich rejestru zrzuca się na wojewodów. Pytała czy rząd zamierza pozbawić samorządu także inne zawody medyczne, np. pielęgniarki.
Posłanka Hrynkiewicz odpowiadała, że jeżeli powstanie rejestr fizjoterapeutów będzie można znowelizować ustawę, aby powołać samorząd. Póki co, za funkcjonowanie tej grupy musi przejąć odpowiedzialność organ państwowy, czyli wojewoda i minister zdrowia.
Ostatecznie komisja przyjęła projekt nowelizacji w pierwszym czytaniu.
Fizjoterapeuci zapowiedzieli, że w środę (18 maja) zjawią się przed Sejmem, gdzie będą protestować przeciwko noweli.
źródło: rynekzdrowia.pl
foto: Saga Magazine