Epidemii otyłości nie da się zatrzymać?
20 proc. polskich dzieci i nastolatków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Bez podjęcia zdecydowanej i zakrojonej na szeroką skalę walki z tym problemem młode pokolenie Polaków czeka ponura przyszłość. IŻŻ ma pomysł, jakimi metodami można zahamować nadwagę i otyłość wśród dzieci i młodzieży.
Epidemia otyłości narasta. Według raportu opublikowanego przez czasopismo „Lancet” występowanie otyłości na świecie wzrosło w czasie ostatnich 40 lat trzykrotnie – z 3.2 proc. w 1975 r do 10.8 proc. w 2014 r . wśród mężczyzn oraz z 6.4 proc. do 14.9 proc. u kobiet. Przedstawione w raporcie prognozy przewidują, że jeśli obecne trendy się utrzymają , to w 2025 r. na otyłość będzie cierpieć 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet na świecie!
Otyłość jest groźniejsza niż przypuszczano
„Otyłość jest groźniejsza niż przypuszczano. Jeszcze kilka lat temu optymistycznie myśleliśmy, że w 2025 roku ta fala zostanie zastopowana, niestety – prognozy są złe” – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ.-„Dlaczego problem narasta? Odkrywamy nowe. dodatkowe czynniki odpowiadające za taki stan rzeczy”.
Te nowe czynniki to żywienie matki w ciąży, zanieczyszczenie chemiczne pożywienia sól, choroby bakteryjne przewodu pokarmowego, ale też spędzanie czasu przed komputerem, nadmierna ilość przekąsek i za mało lub zbyt dużo snu..
Otyłość dostałą też nową definicję, która mówi, że większe znaczenie ka ilość tkanki tłuszczowej w organizmie niż badania antropometryczne.
„Nie radzimy sobie z problemem otyłości ani w Polsce ani na świecie. Bez podjęcia zdecydowanych działań poniesiemy jako społeczeństwo i państwo ogromne tego koszty wynikające z leczenia licznych, rujnujących zdrowie skutków otyłości” – mówi prof. Mirosław Jarosz. ” Bardziej opłaca się nam inwestować w profilaktykę. a nasz Instytut właśnie udowodnił , że można skutecznie walczyć z epidemią nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. W realizowanym przez nas szwajcarsko-polskim projekcie edukacyjnym „Zachowaj równowagę”, w czasie dwóch lat udało nam się zmniejszyć występowanie nadwagi w szkołach i podstawowych i gimnazjalnych o 1 punkt procentowy z 21.9 do 20.9 proc. To znakomity wyniki”.
Zachowaj równowagę – skuteczna akcja
Przed wprowadzeniem programu 24 proc. dzieci nie jadło śniadań lub jadło je sporadycznie. Po dwóch latach akcji ich odsetek zmniejszył się do 19 proc. Wzrósł za to z 29 do 39 proc. odsetek dzieci jedzących przynajmniej pięć posiłków dziennie. Dzieci, które zrezygnowały z przekąsek przybyło z 36 do 48 proc. To duży sukces!
Jednym z głównych zadań realizowanych w ramach projektu była edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej w przedszkolach i szkołach (podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych), a także ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży. Łącznie objętych tymi działaniami zostało 1600 placówek edukacyjnych z całej Polski (ponad 380 tys. dzieci). Zastosowano w nich różne formy i narzędzia edukacji skierowane do całego środowiska szkolnego, a więc nie tylko nauczycieli i uczniów, lecz także rodziców.
Program obejmował m.in. multimedialne szkolenia (z wykorzystaniem filmów), dystrybucję atrakcyjnych materiałów edukacyjnych (poradniki, broszury, plakaty, gadżety) oraz konkursy z nagrodami. Najważniejszym działaniem, spinającym wszystkie te elementy w jedną całość i motywującym do wprowadzania prozdrowotnych zmian, był program certyfikacji placówek edukacyjnych pod nazwą „Szkoła/ Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej”. Każda z biorących udział w projekcie placówek, po spełnieniu szeregu kryteriów (np. wprowadzenie wspólnych śniadań, zmiana asortymentu sklepików szkolnych, organizacja warsztatów kulinarnych, zawodów sportowych), mogła uzyskać specjalny certyfikat.
źródło: pulsmedycyny.pl
foto: Rachael Rush via Getty Images