1 mln dolarów w crowdfundingu dla firmy oferującej sztuczną trzustkę
Amerykański startup oferujący sztuczną trzustkę, sprzedał akcje o łącznej wartości 1 mln dolarów podczas zbiórki społecznościowej na portalu Wefunder – informuje „MIT Technology Review”.
Oferowane przez startup Beta Bionics urządzenie stanowi jedną z prób komercjalizacji technologii sztucznej trzustki – systemu monitorującego poziom glukozy we krwi i samodzielnie dawkującego insulinę. Urządzenie o nazwie iLet zostało stworzone przez Edwarda Damiano, profesora inżynierii biomedycznej z Uniwersytetu w Bostonie.
Zbiórka mogła się odbyć dzięki nowym przepisom, obowiązującym w USA od maja tego roku, które pozwalają prywatnym firmom sprzedawać udziały osobom prywatnym zamiast wyłącznie profesjonalnym inwestorom. Beta Bionics jest pierwszą firmą, która zdołała w oparciu o nowe zasady zebrać 1 mln dolarów, czyli maksymalną roczną kwotę inwestycji.
– W modelu chodzi o to, żeby wielu zwyczajnych ludzi zainwestowało małe kwoty, w odróżnieniu od dużych inwestycji dokonywanych przez tradycyjną finansową infrastrukturę – tłumaczy „MIT Tech Review” Marc A. Leaf, były członek amerykańskiej Securities and Exchange Commission – komisji papierów wartościowych i giełd.
Twórca iLet podkreśla, że zbiórka była w jego zamierzeniu skierowana do „inwestorów motywowanych idealizmem” oraz do ludzi dotkniętych cukrzycą typu 1. „MIT Tech Review” dodaje, że cieszyła się ona zainteresowaniem zarówno wśród chorych na cukrzycę typu 1, jak i badaczy zajmujących się tą chorobą – wielu spośród prywatnych inwestorów pochodzi właśnie z tych dwóch grup. Równocześnie jednak pismo zaznacza, że fundusze społecznościowe stanowią jedynie część inwestycji w Beta Bionics; już wcześniej 5 proc. udziałów zostało zakupionych przez firmę farmaceutyczną Eli Lilly za kwotę 5 mln dolarów.
Beta Bionics konkurować będzie z innymi firmami przygotowującymi się do wejścia na rynek ze sztucznymi trzustkami własnej produkcji. Wśród nich znajdować się będzie m.in. urządzenie firmy Medtronic, która według doniesień może trafić do sprzedaży jeszcze w 2017 r.
źródło: rynekzdrowia.pl