Lekarze weterynarii nie chcą utworzenia inspekcji bezpieczeństwa żywności

Home  >>  Aktualności  >>  Lekarze weterynarii nie chcą utworzenia inspekcji bezpieczeństwa żywności

Lekarze weterynarii nie chcą utworzenia inspekcji bezpieczeństwa żywności

   Aktualności   Sierpień 12, 2016

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna jest krytyczna wobec przygotowanego przez resort rolnictwa projektu utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która według resortu jest podstawą kompleksowego systemu sprawującego nadzór nad żywnością „od pola do stołu”.

Rada zapowiada protest, a minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnia, że wiedza i doświadczenie lekarzy weterynarii będzie wykorzystane w nowej strukturze.

– W związku z planami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi mającymi na celu likwidację Inspekcji Weterynaryjnej oraz utworzenie nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności samorząd lekarzy weterynarii podjął decyzję o rozpoczęciu konsultacji, których celem będzie przygotowanie akcji protestacyjnej w ramach Porozumienia Wielkopolskiego – napisała Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna (KRL-W) w czwartkowym komunikacie.

KRL-W liczy na rozpoczęcie dialogu z rządem, ale jednocześnie nie wyklucza zwołania na jesieni Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy Weterynarii, który zajmie się sprawą reformy systemu bezpieczeństwa żywności – zaznacza rzecznik tej organizacji Witold Katner.

Poinformował, że w Warszawie odbyło się, zwołane w trybie nadzwyczajnym, posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, która zajęła się oceną przygotowanego przez resort rolnictwa projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Krajowa Rada podtrzymała swoją negatywną ocenę dot. proponowanych rozwiązań.

– Proponowana przez resort reforma systemu bezpieczeństwa żywności zakłada kompleksowy system sprawujący nadzór od pola do stołu. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu krajach. Projekt zakłada powołanie jednej, spionizowanej instytucji – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. W jej ramach bardzo ważnym segmentem będą oczywiście wszystkie kwestie dotyczące zagadnień związanych z weterynarią – odpowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

– Dlatego lekarze weterynarii nie muszą obawiać się o swoją przyszłość zawodową. Ich wiedza i doświadczenie z pewnością będzie wykorzystane, choć w ramach innej struktury instytucjonalnej. Ostateczne decyzje rządu w tej sprawie zapadną na przełomie III i IV kwartału br. – dodaje Jurgiel.

Zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie Izby nie rozpoczęło szerokich konsultacji w sprawie reformy systemu bezpieczeństwa żywności lecz zajęło się od razu konsultacjami na temat akcji protestacyjnej.

– Czy zatem, mówiąc wprost, chodzi o „stołki”, czy o rzeczywistą troskę o przyszły kształt reformy systemu bezpieczeństwa żywności” – skomentował Jurgiel. I dodaje: – Skupiamy się teraz na walce z wirusem ASF, ale Izba jak widać woli przygotowywać się do akcji protestacyjnej. To bardzo symptomatyczny sygnał o rzeczywistych powodach podjętych przez Izbę działań”.

W opinii samorządu weterynaryjnego, funkcjonujący w Polsce system urzędowych kontroli żywności, w tym działań podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, jest dobry. Dlatego KRL-W nie widzi celowości połączenia wszystkich inspekcji w proponowanym kształcie.

źródło: rynekzdrowia.pl

Comments are closed.