PACAP – peptyd redukujący potrzebę konsumpcji żywności
Naukowcy z Boston University Medical Center opisali peptyd aktywizujący cyklazę adenylową przysadki (PACAP), który redukuje potrzebę konsumpcji żywności. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Neuropsychopharmacology.
Wyniki wcześniejszych badań podkreślają istotną rolę peptydu aktywującego cyklazę adenylową przysadki (PACAP) jako jednego z głównych regulatorów behawioralnej i hormonalnej odpowiedzi na sytuację sterującą.
W badaniu wykorzystano model eksperymentalny, który miał wyjaśnić neuroanatomiczne mechanizmy wpływu PACAP na ciało migdałowate. Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że stymulacja ciała migdałowatego za pomocą PACAP przyczynia się do zmniejszenia spożycia żywności oraz spadku masy ciała.
Zmniejszone spożycie żywności może przejawiać się na dwa sposoby: przez mniejszą liczbę posiłków konsumowanych w ciągu całego dnia bez zmiany ich objętości oraz przez mniejszą objętości spożywanych posiłków.
Odkryliśmy, że PACAP zmniejsza ilość spożytej żywności, ale nie zmienia liczby posiłków w ciągu dnia. Okazało się również, że PACAP zmniejsza tempo konsumpcji żywności. Oznacza to, że po podaniu PACAP, szczury spożywały żywność znacznie wolniej – mówi dr Valentina Sabino z Laboratory of Addictive Disorder w Boston University School of Medicine.
Należy zaznaczyć, że obserwowany związek między poziomem PACAP a redukcją ilości spożywanej żywności miał miejsce w sytuacji współdziałania z neurotropowym czynnikiem pochodzenia mózgowego. W przypadku podania leków hamujących ten czynnik nie zaobserwowano związku między PACAP a zmniejszoną ilością spożytej żywności.
Uzyskane wyniki rzucają nowe światło na możliwości leczenia zaburzeń odżywiania, które cechują się zwiększoną ilością konsumowanej żywności np. otyłości czy kompulsywnego objadania się.
źródło: psychologiazdrowia.pl