Jak przedłużyć młodość skóry?
Starzenie się nieodzownie towarzyszy życiu człowieka. Na skórze, stanowiącej zewnętrzną powłokę ciała proces ten jest najwyraźniej widoczny. Polega on na nieodwracalnych zmianach dotyczących struktury i funkcji komórek oraz stanowiącej dla nich rusztowania substancji międzykomórkowej. Czas życia poszczególnych rodzajów komórek jest zróżnicowany. W przypadku komórek budujących naskórek, czyli keratynocytów, wynosi on około 28 dni.
Jest to okres równy czasowi odnawiania się naskórka, począwszy od podziału keratynocytu, a skończywszy na jego złuszczeniu i oddzieleniu się z powierzchni skóry.
Proces przebudowy, w którym stare zużyte cząstki są usuwane i zastępowane nowo zsyntetyzowanymi jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W procesie starzenia dochodzi do osłabienia mechanizmów naprawczych, przeciwdziałających powstawaniu zmian strukturalnych i funkcjonalnych w komórkach i substancji międzykomórkowej.
Dlaczego się starzejemy?
Przyczyny starzenia dzieli się na wewnątrz- i zewnątrzpochodne. Przypuszcza się, że przyczyny wewnątrzpochodne starzenia są uwarunkowane genetycznie, czyli są związane z uaktywnianiem się określonych genów.
Według tego stanowiska produkty białkowe tych genów powodują upośledzenie funkcji komórek i często ich śmierć na drodze apoptozy, nazywanej również programowaną śmiercią komórek.
Inną hipotetyczną przyczyną starzenia jest skracanie się końcowych fragmentów kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) chromosomów w kolejnych podziałach komórek.
Enzym odbudowujący te fragmenty, czyli telomery, jest aktywny jedynie w najwcześniejszym okresie życia człowieka, jeszcze przed narodzinami. Dlatego też po każdym podziale komórki fragmenty te skracają się stwarzając możliwość uszkodzenia DNA.
Błędy metabolizmu uważane są za kolejną przyczynę starzenia, m. in. na skutek powstawania wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają składniki komórek. Stopniowo maleje ilość produkowanego naturalnego czynnika nawilżającego (NMF).
Charakterystyczne jest występowanie zmarszczek, związane z ubytkiem kolagenu. Skóra staje się cieńsza. Stwierdzana suchość skóry jest następstwem zmniejszonego wydzielania gruczołów łojowych i potowych. Substancje hydrofilowe są słabiej absorbowane.
Fibroblasty mają mniejszą aktywność metaboliczną. Skóra staje się mniej elastyczna i mniej odporna na urazy. Dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia żylnego i pigmentacji. Pojawiają się zmiany przebarwieniowe i teleangiektazje (rozszerzone naczynka krwionośne).
Do przyczyn zewnątrzpochodnych starzenia się skóry są zaliczane czynniki środowiskowe. Szczególne znaczenie przypisuje się efektom długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
W związku z tym ten rodzaj starzenia określany jest terminem fotostarzenia się skóry. Skumulowane działanie promieniowania na skórę przekraczające wydolność mechanizmów naprawczych powoduje powstawanie widocznych zmian. Ekspozycja słoneczna niewątpliwie przyspiesza efekt wewnątrzpochodnego procesu starzenia skóry.
W przypadku fotostarzenia się skóry objawy mogą być bardziej zróżnicowane, jednak cechą charakterystyczną jest występowanie scieńczałej skóry, ognisk zarówno przebarwień, jak i odbarwień, a także trwałych poszerzeń drobnych naczyń krwionośnych, czyli teleangiektazji. Zmarszczki są głębokie i przebiegają prostopadle do układu mięśni mimicznych twarzy.
Mniejsze, rozchodzące się promieniście, występują w okolicy kątów oczu oraz wokół ust. Zmarszczki zlokalizowane do przodu od małżowiny usznej i pod żuchwą są następstwem zwisania skóry twarzy spowodowanego utratą jej elastyczności.
Problem starzenia się skóry pojawia się u osób w różnym wieku, najczęściej jednak pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. Jego postęp po 40 roku życia jest już zauważalny.
Skóra po 40 roku życia
W czwartej dekadzie życia skóra traci około 30% wody, spowalnia się metabolizm komórkowy, a zmarszczki stają się równie widoczne, co zwiotczenie skóry. Skóra traci sprężystość i elastyczność, jest słabo nawilżona. Wyraźny spadek estrogenów, który od razu objawia się na skórze w postaci zmarszczek, suchości i brzydkiego kolorytu.
Skóra traci jędrność, zmarszczki pogłębiają się i owal twarzy nie jest już tak idealny. Zmarszczki wokół oczu wyraźnie pogłębiają się, skóra przy dolnej powiece staje się bardzo sucha. Również skóra wokół ust i samych warg zdecydowanie traci na jakości – staje się dużo cieńsza, a na wargach pojawiają się wyraźne bruzdy.
Zapobieganie objawom starzenia się skóry
W zapobieganiu objawom starzenia się skóry istotną rolę odgrywa stosowanie odpowiedniej diety z właściwie dobraną pod względem jakościowym i ilościowym zawartością białka, tłuszczów, węglowodanów, mikro- i makroelementów oraz witamin.
Substancje te są nie tylko materiałem budulcowym niezbędnym w odnowie naskórka, ale również stanowią niezbędny składnik enzymów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie skóry. Powinny być one dostarczane w naturalnych produktach. Nie sposób pominąć również roli zrównoważonego wysiłku fizycznego w poprawie ukrwienia skóry.
Na szczególną uwagę w zapobieganiu objawom starzenia skóry zasługuje unikanie czynników podrażniających oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.
Ważne jest dobieranie odpowiedniego podłoża dla substancji stosowanych w pielęgnacji skóry i stosowanie preparatów o łagodnym działaniu, które sprzyjają odnowie naskórka.
Zastosowane w pielęgnacji skóry dojrzałej substancje aktywne powinny głęboko i długotrwale nawilżać, odżywiać i stymulować odnowę komórkową oraz produkcję kolagenu. Powinny mieć działanie wygładzające, odświeżające oraz chronić skórę przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV.
Aby opóźnić moment pojawienia się zmarszczek lub zapobiec ich dalszemu powstawaniu należy stosować odpowiednie preparaty przeciwzmarszczkowe.
Z myślą o kobietach po 40 roku życia powstała kuracja przeciwzmarszczkowa Revium inspirowana orientalną kulturą dalekiego wschodu.
Japonia ma długą historię w docenianiu piękna. W pielęgnacji skóry wykorzystuje naturalne i łagodne w działaniu składniki, które zapewniają skórze naturalny blask i młodość.
Kuracja Revium stworzona została na bazie cenionych od tysiącleci w Japonii alg Wakame, które w połączeniu z metabolitem witaminy PP i ceramidami redukują zmarszczki głębokie i powierzchowne, chronią przed utratą wilgoci i powstawaniem podrażnień. Wyciąg z alg Wakame bogaty jest w cenne dla skóry składniki: witaminy, mikroelementy, proteiny, aminokwasy i polisacharydy.
Dzięki temu odżywia skórę, pobudza fibroblasty i syntezę kolagenu oraz chroni przed działaniem wolnych rodników. Formulację Revium wzbogacają specjalnie wyselekcjonowane najwyższej jakości składniki: kompleks hydronawilżający AquaxylTM, kompleks ceramidów, kwasów tłuszczowych i cząstek sygnalnych Sphingokine, witamina E, olej arganowy z drzewa Argania spinosa oraz olej z drzewa masłowego Mangifolia.
Kompleks hydonawilżający pochodzenia roślinnego AquaxylTM podwyższa zawartość glikozoaminoglikanów, wygładza skórę i ogranicza przeznaskórkową utratę wody (TEWL).
Unikalny kompleks ceramidów i kwasów tłuszczowych, wzbogacony sfingokinami, rewitalizuje skórę dojrzałą pobudzając keratynocyty do produkcji sfingolipidów. Uzupełnia deficyt lipidów w naturalnym płaszczu lipidowym. Wyciąg z oleju arganowego, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas linolowy i kwas oleinowy) oraz witaminę E wykazuje silne właściwości regenerujące i przeciwutleniające.
Zastosowane substancje głęboko i długotrwale nawilżają, odżywiają i stymulują odnowę komórkową oraz produkcję kolagenu. Mają działanie wygładzające, odświeżające oraz chronią skórę przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV. Innowacyjna formuła kuracji przeciwzmarszczkowej Revium pobudza naturalne funkcje życiowe komórek skóry, przywracając jej naturalny blask i opóźniając procesy starzenia się skóry.
Revium to sekret piękna pochodzący z kraju kwitnącej wiśni, oferujący wielopłaszczyznową pielęgnację skóry dojrzałej: krem rewitalizujący na dzień, krem regenerujący na noc i krem pod oczy.
źródło: doz.pl