Lekarze bagatelizują objawy autyzmu

Home  >>  Aktualności  >>  Lekarze bagatelizują objawy autyzmu

Lekarze bagatelizują objawy autyzmu

   Aktualności   Marzec 17, 2016

W Polsce 75 proc. lekarzy pierwszego kontaktu, do których zgłaszają się rodzice zaniepokojeni zaburzeniami rozwojowymi u dziecka, bagatelizuje je, zamiast skierować pacjenta do specjalisty, wynika z raportu Fundacji Jim.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. To ogromny problem społeczny. Diagnozowany już u 1 dziecka na 100 dotyka tysiące dzieci w całej Polsce.

Jak wygląda w Polsce diagnozowanie, terapia i edukacja dzieci z autyzmem w Polsce? Żeby się tego dowiedzieć przedstawiciele Fundacji JIM przeprowadzili ponad 400 badań ankietowych wśród rodziców dzieci z zaburzeniami rozwoju, a także zebrali informację z NFZ, CBOS, MEN oraz Naczelnej Izby Lekarskiej.

– Wyniki potwierdzają to, co z doświadczenia wiedzieliśmy już wcześniej. Rodzice, których niepokoi zachowanie dziecka zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. 75 proc. lekarzy odsyła ich do domu bez pomocy; bagatelizują objawy, mówią „on jeszcze z tego wyrośnie” albo „nie trzeba panikować”. A to jest ten moment, gdy trzeba panikować, bo każdy dzień bez terapii to stracona szansa na samodzielność dziecka – mówi Tomasz Michałowicz,  prezes fundacji JiM. – 72 proc. rodziców dzieci z zespołem Aspergera, czyli wysoko funkcjonującym autyzmem, było wzywanych do szkoły pod pretekstem, że ich dziecko jest niegrzeczne. Nauczyciele nie wiedzą, jak pracować z takimi dziećmi. Tak naprawdę chodzi o to, aby zmusić rodziców do złożenia wniosku o nauczanie indywidualne w domu. To spychanie problemu poza szkołę. A że tak jest gorzej dla dziecka? Trudno – dodaje.

Jak ocenia dyrektor Oddziału Terapii Kliniki JiM Magdalena Charbicka, w Polsce brakuje programów przesiewowych lub wczesnej interwencji, które zapewniałyby szybki dostęp do terapii dla małego dziecka z objawami autyzmu. – Czas oczekiwania na pierwszą wizytę waha się – w zależności od województwa – od kilku do kilkuset dni. Jeśli pierwsze symptomy pojawią się u 18-miesięcznego dziecka, a do lekarza trafi ono po 400 dniach, to będzie mieć już trzy lata – wszystkie te dni najlepsze na wczesną interwencję zostaną stracone – dodała.

Fundacja JiM od lat organizuje 2 kwietnia Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku ma on charakter ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem „Autyzm – poznaj zanim ocenisz.

źródło: pulsmedycyny.pl

Comments are closed.