Wapno nie pomaga alergikom. Zaskakujące wyniki badań polskich naukowców

Home  >>  Aktualności  >>  Wapno nie pomaga alergikom. Zaskakujące wyniki badań polskich naukowców

Wapno nie pomaga alergikom. Zaskakujące wyniki badań polskich naukowców

   Aktualności   Sierpień 23, 2017

Wapno nie działa w przypadku reakcji alergicznych. Nie zmniejsza obrzęku ani swędzenia. Co więcej, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Udowodnili to polscy specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Powszechny sposób na alergię

Większość Polaków w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej stosuje preparaty ze związkiem wapnia, czyli wapno. To częsta praktyka w przypadku kaszlu, wyprysków i spuchniętej skóry, które pojawiają się po kontakcie z alergenem — zwierzęciem, produktem spożywczym lub proszkiem do prania. Okazuje się, że skuteczność wapna w tych przypadkach jest porównywalna do placebo.

Nowe badania

Dowiódł tego zespół lekarzy z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Naukowcy przebadali kilkudziesięciu pacjentów z astmą i alergicznym zapaleniem nosa metodą randomizowaną. Przez trzy dni część z nich otrzymywała preparaty wapnia, część placebo. Wyniki badań pokazały, że skuteczność obu “leków” jest taka sama.

Wapno szkodzi

Naukowcy nie polecają stosowania wapnia w przypadku reakcji alergicznej nie tylko dlatego, że nie działa. Może ono osłabiać działanie innych leków o działaniu antyalergicznym – blokujących histaminę, która wywołała objawy alergii, np. leków kortykosteroidowych. Wapno obniża ich wchłanianie.

W związku z tym, choć wapń jest cennym pierwiastkiem, nie zaleca się go stosować w leczeniu alergii. Nie powinny go też przyjmować osoby zdrowe, bez zdiagnozowanego niedoboru tego składnika mineralnego. Przedawkowany utrudnia bowiem wchłanianie leków i innych minerałów (żelaza i cynku).

źródło: abczdrowie.pl

Comments are closed.