Małopolskie: jedyny w Polsce ośrodek dla dorosłych z autyzmem zostanie zamknięty?

Home  >>  Aktualności  >>  Małopolskie: jedyny w Polsce ośrodek dla dorosłych z autyzmem zostanie zamknięty?

Małopolskie: jedyny w Polsce ośrodek dla dorosłych z autyzmem zostanie zamknięty?

   Aktualności   Wrzesień 19, 2017

Jedynemu w Polsce ośrodkowi pobytu stałego dla dorosłych z autyzmem grozi likwidacja. Jak przekonuje Bogdan Hajto, prezes krakowskiej Fundacji Autyzm UP, w naszym systemie opieki społecznej nie ma miejsca dla takich osób.

Trafiają one do nieprzystosowanych do prowadzenia terapii DPS-ów, a w konsekwencji do szpitali psychiatrycznych – informuje Dziennik Polski.

Farma Życia to ośrodek pobytu stałego, pracy, terapii, rehabilitacji i aktywizacji zawodowej dla dorosłych osób ze spektrum zaburzeń autystycznych. Zlokalizowany jest we wsi Więckowice pod Krakowem.

Alina Perzanowska, prezes Fundacji Wspólnota Nadziei i matka 38-letniego mieszkańca ośrodka zwraca uwagę, że pieniądze na budowę Farmy Życia były zbierane przez 20 lat. Dzięki dotacjom z PFRON fundacja, w ramach pobytu dziennego, prowadzi też zajęcia terapeutyczne dla dorosłych dowożonych do Więckowic.

W ośrodku mieszka 13 osób, choć był zaplanowany na 35. Na wykończenie pozostałych mieszkań zabrakło pieniędzy. Perzanowska alarmuje, że jeśli państwo nie zacznie dofinansowywać Farmy Życia, placówka będzie musiała zostać zamknięta.

źródło: rynekzdrowia.pl

Comments are closed.