Wielkopolskie: w ramach ”Za życiem” powstaną ośrodki dla dzieci z autyzmem

Home  >>  Aktualności  >>  Wielkopolskie: w ramach ”Za życiem” powstaną ośrodki dla dzieci z autyzmem

Wielkopolskie: w ramach ”Za życiem” powstaną ośrodki dla dzieci z autyzmem

Aktualności   Październik 4, 2017

Do końca roku mają powstać w Wielkopolsce dwa ośrodki dla dzieci z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością. Placówki, dofinansowane w ramach programu „Za życiem” będą funkcjonować w Obornikach i na terenie powiatu pilskiego.

Utworzenie specjalistycznych ośrodków zapowiedziała we wtorek (3 października) wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

– Jesteśmy już po akceptacji ministerstwa rodziny i obecnie oczekujemy na środki i decyzję z ministerstwa finansów na kwotę ok. 1,2 mln zł – zaznaczyła Maląg.

Ośrodki, które powstaną w ramach programu „Za życiem”, mają zacząć funkcjonować do końca tego roku; jeden z nich ma zostać utworzony w Obornikach, drugi na terenie powiatu pilskiego.

Wicewojewoda podkreśliła, że to nie jedyne środki finansowe, jakie w ramach programu „Za życiem” trafią do Wielkopolski. Jak mówiła, wystąpiła już do ministerstwa o dodatkowe pieniądze, dzięki którym możliwe byłoby zwiększenie o 30 proc. kwoty na osoby z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością korzystające ze wsparcia w środowiskowych domach samopomocy. Łącznie dla Wielkopolski, na ten cel, byłoby to prawie 1 mln zł.

– Ważną kwestią w ramach programu ”Za życiem” jest także utworzenie tzw. mieszkań chronionych. W Wielkopolsce powstaną one na początku w Jarocinie i Lesznie, a łącznie będzie ich 6 dla 24 osób. To są takie, powiedziałabym małe, ale jednocześnie wielkie kroki wspierające rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi – mówiła Maląg.

Program „Za życiem” ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Wicewojewoda wskazała, że dotychczas o środki w ramach programu „Za życiem” zwróciło się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego łącznie 128 gmin, z 226 w całym regionie.

– Do chwili obecnej w ramach bezpośredniego wsparcie z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka wsparliśmy już 317 rodzin na kwotę ok. 1,4 mln zł – podkreśliła Maląg.

źródło: PAP / rynekzdrowia.pl