Sanepid otworzył pierwszą pracownię badań dopalaczy
Pierwsza, funkcjonująca w strukturach Państwowej Inspekcji Sanitarnej, pracownia do badań środków odurzających, psychotropowych i tzw. dopalaczy powstała w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.
Pracownia realizuje badania dla wszystkich pozostałych ośrodków inspekcji sanitarnej w Polsce, a także m.in. na zlecenie policji i prokuratury.
Według głównego inspektora sanitarnego Marka Posobkiewicza, chociaż walka z dopalaczami trwa od lat, to na rynku wciąż pojawiają się nowe tego typu szkodliwe dla zdrowia substancje. W ubiegłym roku ich lista zwiększyła się o 114 pozycji.
– Substancje te działają jak narkotyki, uzależniają, a czasami są jeszcze trudniejsze do leczenia w przypadku zatrucia – podkreślił Posobkiewicz w poniedziałek (17 października) podczas uroczystości otwarcia pracowni w Radomiu.
Dlatego, jak zaznaczył szef Państwowej Inspekcji Sanitarnej, potrzebne są tego rodzaju pracownie jak w Radomiu, by szybko móc identyfikować szkodliwe substancje i rozpoznawać nowe, które dopiero pojawiają się na rynku.
Posobkiewicz zapowiedział, że w niedługim czasie podobne laboratorium powstanie w bydgoskim sanepidzie.
Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi GIS Tomasz Białas, poinformował, że w zeszłym roku w Polsce doszło do ponad 7,8 tys. zatruć. Według niego ta liczba jednak się zmniejsza. Obecnie odnotowuje się ok. 300 zatruć miesięcznie.
– To świadczy o skuteczności działania inspekcji handlowej i innych służb. Po pierwsze zamykamy sklepy i powodujemy, że ten handel jest utrudniony, po drugie edukujemy ludzi – mówił Białas.
W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu otworzono także pracownię, w której wykonywane są badania suplementów diety oraz środków z pogranicza żywności i leków. Chodzi o oznaczania zawartości i jakości składników znajdujących się w danym produkcie, mi.in.: witamin, minerałów oraz innych składników np. kwasów tłuszczowych.
źródło: rynekzdrowia.pl
foto: e-Magine Art/flickr.com/lic. CC BY-SA 2.0