Minione lata nie należały do najłatwiejszych na rynku pracy. Ale są zawody, których przedstawiciele nie muszą się martwić ani o stanowisko, ani o zarobki.
Trudne czasy są okazją do rozwoju branż i specjalizacji, które umożliwią zdobycie przewagi konkurencyjnej, a jednocześnie optymalizację kosztów. Zatem o pracę nie muszą martwić się osoby, które specjalizują się we wsparciu takich procesów.
1. E-commerce Manager
Innowacyjne kanały sprzedaży liczą się szczególnie w czasach wzmożonej konkurencji. Coraz więcej firm masowo uruchamia kanał sprzedaży internetowej, który znacząco wzmacnia, a niekiedy zastępuje sprzedaż stacjonarną.
Dodatkowo innowacyjne kanały są bardziej opłacalne pod względem kosztowym, dlatego osoby, które mają doświadczenie w rozwoju e-commerce, są obecnie „złotem” na rynku pracy.
2. Specjalista ds. e-marketingu
O ile specjaliści ds. marketingu, nie mają zbyt wielu ofert na rynku pracy, o tyle fachowcy od e – marketingu mogą w nich przebierać. Wiele firm decyduje się na wzmocnienie działu marketingu o dodatkowych pracowników specjalizujących się w kanałach online, inne bardziej nastawione na oszczędności wręcz przenoszą budżety marketingowe z działań standardowych na internetowe.
3. Programista
Masowe zapotrzebowanie na informatyków jest z pewnością trendem stałym, ale również wzrostowym. Jest to między innymi wynikiem rozwoju innowacyjności, która umożliwia usprawnienie procesów oraz optymalizację kosztów. Profile szczególnie poszukiwane to programiści specjalizujący się w Java, .NET oraz C++ .
4. Specjalista ds. zakupów z doświadczeniem międzynarodowym
Wiele międzynarodowych korporacji decyduje się stworzyć w Polsce globalny dział zakupów, który pracuje na rzecz innych krajów. Wzrost zapotrzebowania dotyczy zarówno stanowisk z obszaru strategicznych zakupów, jak i procesów operacyjnych.
W przypadku stanowisk operacyjnych, w związku z obsługą innych krajów wymogiem jest biegła znajomość języków obcym. Dużym atutem jest również doświadczenie w pracy na rynkach międzynarodowych.
5. Konsultant SAP
Dobrym sposobem na optymalizację kosztów oraz usprawnienie procesów jest system IT. Korzyści z wykorzystania takich narzędzi dostrzegają coraz częściej nie tylko duże korporacje, ale również mniejsze rodzime podmioty. Pomimo cięć w innych obszarach nie szczędzą na odpowiedni system oraz działania związane z jego wdrożeniem. Oczywiście jednym z najbardziej popularnych jest system SAP. Obecnie zapotrzebowanie na konsultantów SAP jest na tyle duże, że niejednokrotnie sprowadza się fachowców z odpowiednią wiedzą z zagranicy.
6. Logistyk z wiedzą branżową
Kolejnym sprawdzonym sposobem na zwiększenie przewagi konkurencyjnej jest wąska specjalizacja. Kiedy mamy wielu dostawców na rynku, chcemy współpracować tylko z najlepszymi, a ci muszą się wyróżnić wiedzą ekspercką przydatną w naszej branży. Dlatego operatorzy logistyczni rozwijają się w kierunku największego wyspecjalizowania. Skupiają się na obsłudze podmiotów z konkretnej branży i tym samym dążą do uzyskania pozycji lidera np. w obsłudze firm z branży farmaceutycznej. Dlatego doświadczony logistyk specjalizujący się w obsłudze firm z konkretnego obszaru jest poszukiwanym pracownikiem wśród operatorów.
7. Specjalista ds. wynagrodzeń i benefitów
W trudnych czasach wiele firm zamraża procesy rekrutacyjne, starając się zmaksymalizować wydajność kadr. Jednocześnie pracodawcy nauczeni doświadczeniem sprzed kilku lat, kiedy zwalniali pracowników, a potem ponosili drastyczne koszty szkoląc nowych, traktują zwolnienia jako ostateczność. Poszukując oszczędności, skupiają się na wydajności i optymalizacji kosztów. Dlatego zwłaszcza w dużych podmiotach osoba, która potrafi wdrożyć wydajną politykę wynagrodzeń oraz benefitów jest niezwykle cennym pracownikiem oraz poszukiwanym ekspertem na rynku.
8. Prawnik, specjalista ds. podatków
Kancelarie nie prowadzą obecnie wzmożonej rekrutacji, walczą o klientów, którzy w trudnych czasach starają się zaoszczędzić na usługach, w tym usługach prawniczych. Jednocześnie otworzenie dostępu do zawodów prawniczych i nagły przyrost liczby aplikantów powodują, że nawet zdobycie stażu w kancelarii nie jest sprawą prostą. Specjalizacją prawniczą, która z pewnością przekłada się bezpośrednio na oszczędności klientów, jest doradztwo podatkowe. Dlatego prawnicy specjalizujący się w tej dziedzinie nie narzekają na brak zajęcia.
9. Specjaliści ds. ubezpieczeń
Międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe poszukują nowych rynków, rozbudowują siatkę globalną, a tym samym portfolio klientów. Na nasz rynek w ostatnim roku weszło kilku nowych graczy, którzy obecnie rozwijają siatkę placówek. Ponadto istniejące podmioty poszukują coraz to nowych obszarów i kanałów sprzedaży. Dlatego rynek pracy dostarczy wielu możliwości zawodowych fachowcom od ubezpieczeń.
10. Lingiwista
Poszukując kosztów, firmy rozważają możliwości i strategię w skali globalnej. Polska jest krajem, który umożliwia osiągnięcie „złotego środka” na mapie biznesu światowego. Z jednej strony niższe koszty, w porównaniu z zachodem czy północą Europy, z drugiej strony świetnie wykształcone kadry, kultura pracy i poziom usług, które trudno jest znaleźć w Azji czy Afryce. Nic więc dziwnego, że od kilku lat dostrzegamy masowe inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dodatkowo globalne podmioty koncentrują na naszym rynku coraz więcej procesów. Ponieważ mówimy tu o obsłudze rynków zagranicznych, obowiązkowym kryterium jest znajomość języków obcych. Osoby, które biegle znają języki niszowe, takie jak holenderski, szwedzki czy fiński, mogą liczyć na pełne wdrożenie zawodowe. Pracodawcy wychodzą z założenia, że łatwiej jest nauczyć pracownika zawodu niż języka obcego i wciąż jest to opłacalne. Dlatego lingwiści władający językami obcymi, zwłaszcza niszowymi mogą przebierać nie tylko w ofertach, ale również w specjalizacjach.
Trudne czasy niosą ze sobą wiele wyzwań, ale również wiele szans. Dlatego śledząc informacje gospodarcze, nie skupiajmy się tylko na negatywnych informacjach. Oczywiście dobrze wiedzieć, które branże są zagrożone, niemniej bardziej przydatną informacją będzie ta, która donosi o nadarzających się okazjach. Dzięki niej możemy znaleźć pomysł na siebie i odnaleźć się w dziedzinie, która stwarza możliwości zawodowe również w trudnych czasach.
Źródło: Forbes