Data publikacji:

Nerwica jest poważną i prawdziwą chorobą, w zaawansowanej postaci potrafi uniemożliwić prawdziwe życie, utrudnia normalną pracę, kontakt z bliskimi oraz wszystkie inne, nawet najprostsze czynności. Chory przez cały czas zachowuje co prawda kontakt z rzeczywistością oraz zdaje sobie sprawę ze swojej choroby, jednak to właśnie jego najbliżsi jako pierwsi powinny zauważyć niepokojące objawy.

Pierwszymi objawami wystąpienia schorzenia jest nadmierny niepokój wywoływany nawet najbardziej błahymi powodami, a z czasem nawet bez powodu. Osoba chora może odczuwać ciągłe zmęczenie i senność, pojawiają się problemy seksualne, czasem agresja, a także depresja, która jest częstym powikłaniem nerwicy.

Nerwica ma kilka postaci, wśród których można wyróżnić: obsesje i rytuały, takie jak stałe mycie rąk itp., typ ten nazywany jest powszechnie zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Innym typem jest zespół lęku napadowego, gdy chory przechodzi napad panicznego lęku bez żadnego konkretnego powodu, ataki takie mogą pojawiać się bardzo często i skutecznie utrudnić choremu normalne życie.

Jeszcze innym typem jest nerwica konwersyjna inaczej określana histerią, gdy osoba wyraża lęk przy pomocy swojego ciała.

Nerwicę leczy się farmakologicznie, a także przy pomocy psychoterapii. Najczęściej przepisywanymi w tej sytuacji lekami są środki uspakajające, które mają umożliwić choremu zapanowania nad lękiem oraz napięciem, a także uczestnictwo z psychoterapii. Równie ważne, a nawet ważniejsze jest regularne uczęszczanie na spotkania ze specjalistą, dzięki którym chory ma szanse na powrót do w pełni normalnego życia.

Niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniego terapeuty, który oprócz wiedzy, doświadczenia i umiejętności, będzie potrafił wywołać u pacjenta poczucie bezpieczeństwa i wzbudzi jego zaufanie.

Psychoterapeuta postara się uwolnić pacjenta od złych przeżyć z okresu dzieciństwa oraz innych traumatycznych wydarzeń z przeszłości, odbuduje poczucie wartości chorego, a także umożliwi mu odnalezienie sensu w życiu.

Bardzo ważne w tej sytuacji jest wsparcie chorego ze strony najbliżej rodziny i przyjaciół, którym może opowiedzieć o swoich dolegliwościach i uczuciach. Rodzina powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że chory zawsze może wrócić pod jej skrzydła i nie zginie.

Jako wsparcie terapii warto stosować techniki relaksacyjne, które regularnie i umiejętnie stosowane działają uspokajająco i mogą nawet pozwolić na odstawienie środków farmakologicznych.

Osoba cierpiąca na nerwicę powinna po okiem specjalisty stopniowo oswajać się z sytuacjami i przedmiotami, które budzą u niej lęk.

źróło: tipy.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *