Data publikacji:

Naukowcy z University of Pennsylwania School of Medicine twierdzą, że pewne formy aktywności fizycznej poprawiają jakość snu i kształtują zdrowe nawyki związane ze snem skuteczniej niż inne. Wyniki badań zostały zaprezentowane 8 czerwca 2015 roku na konferencji Associated Professional Sleep Societies LLC w Seattle.

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i jakość snu jest znany od dawna i dobrze udokumentowany w literaturze naukowej. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylwania School of Medicine rzucają nowe światło na związek różnych form aktywności fizycznej z całkowitym czasem trwania snu.

W badaniu udział wzięło 429 110 dorosłych osób zarejestrowanych w programie Behavioral Risk Factor Surveillance System. Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet dotyczących: całkowitego czasu trwania snu w ciągu ostatnich 24 godzin oraz rodzaju najczęściej podejmowanej aktywności fizycznej w ciągu miesiąca poprzedzającego ankietę.

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że osoby niepodejmujące aktywności fizycznej w ciągu ostatniego miesiąca charakteryzowały się wyższym wskaźnikiem niedostatecznej ilości snu w porównaniu z osobami aktywnymi fizycznie. Na uwagę zasługuje fakt, że spacerowanie, jazda na rowerze, aerobik, bieganie, gra w golfa, ćwiczenie z ciężarami, joga i pilates czy prace w ogrodzie są pozytywnie związane z całkowitym czasem snu. Wyjątkiem są prace domowe i opieka nad dziećmi – zdaniem naukowców, ten rodzaj aktywności fizycznej charakteryzujący się niską intensywnością zmniejsza szansę na dobrze przespaną noc.

Naukowcy podkreślają, że przeprowadzone badania mają charakter korelacyjny. Zdaniem naukowców konieczne są dalsze badania, które odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób poszczególne rodzaje aktywności fizycznej wpływają na jakość i całkowity czas trwania snu.

źródło: psychologiazdrowia.pl