Naukowcy z University of Texas Health Science Center at Houston twierdzą, że mężczyźni, którzy piją od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie są mniej narażeni na wystąpienie zaburzeń erekcji niż mężczyźni, którzy w ogóle nie spożywają kofeiny. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.
Zespół naukowców z University of Texas Health Science Center at Houston, na czele z dr David S. Lopez przeprowadził badanie mające na celu analizę związku pomiędzy spożyciem kofeiny, a zaburzeniami erekcji. Badania zostały przeprowadzone w ramach programu The National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES).
W badaniach wzięło udział 3724 mężczyzn powyżej 20 roku życia, zamieszkujących Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Średnia wieku uczestników wyniosła 49 lat.
Naukowcy na podstawie 24 godzinnego rejestru spożywanych posiłków i przyjmowanych płynów obliczyli zawartość poszczególnych składników odżywczych oraz ilość spożytej kofeiny przez każdego z uczestników badań. Następnie zadali badanym następujące pytanie:
Wielu mężczyzn doświadcza pewnych trudności związanych ze stosunkiem płciowym. Jak opisałby Pan swoją zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji, która jest satysfakcjonująca podczas stosunku seksualnego?
Badania wykazały, że mężczyźni, który spożywali od 171 mg do 375 mg kofeiny dziennie, co odpowiada 2-3 filiżankom kawy są o 39% mniej narażeni na wystąpienie zaburzeń erekcji w porównaniu z mężczyznami, którzy w ogóle nie spożywają kofeiny. Pozytywny wpływ kofeiny na jakość erekcji został zaobserwowany również wśród mężczyzn z nadwagą, otyłością i nadciśnieniem. Należy podkreślić, że związek ten nie wystąpił wśród mężczyzn chorych na cukrzycę.
Zdaniem badaczy kofeina powoduje szereg zmian fizjologicznych w organizmie, które prowadzą do rozluźnienia naczyń krwionośnych oraz mięśni gładkich ciała jamistego, co pozytywnie wpływa na zwiększenie przepływu krwi w prąciu oraz jakość erekcji.
W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej na zaburzenia erekcji cierpi 18,4% mężczyzn powyżej 20 roku życia, 44% mężczyzn powyżej 40 roku życia i blisko 70% mężczyzn po 70 roku życia.
Naukowcy sugerują, że brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Szczególnie narażone na zaburzenia erekcji są osoby otyłe oraz osoby przewlekle chore – najczęściej z powodu nadciśnienia lub cukrzycy.
źródło: psychologiazdrowia.pl